You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ładowanie...

Jaki rozmiar szamba wybrać?

Wybór odpowiedniego szamba wiąże się z wieloma pytaniami o dobór odpowiedniego zbiornika na nieczystości. Jedno- czy dwukomorowe? Betonowe czy z tworzywa sztucznego? A przede wszystkim - jaką pojemność szamba wybrać? Postaramy się pomóc dobrać odpowiedni rozmiar do potrzeb Waszych rodzin.

Różnice w kosztach

Nie warto sugerować się ceną i w związku z nią decydować się na mniejsze, w domyśle: tańsze, szambo. Powód jest prosty – to co uda nam się zaoszczędzić na zakupie, szybko roztrwonimy na częstsze opłaty za wywóz. Nie warto jednak też decydować się na ogromne szambo, którego mała rodzina szybko nie zapełni, z myślą o okazyjnym tylko wywozie nieczystości. Należy liczyć się z faktem, że zbyt rzadkie opróżnianie szamba wiąże się z brzydkim zapachem – odchody zaczną fermentować, a co za tym idzie, generować śmierdzące gazy.

Wskazane jest zatem, by rozmiar szamba odpowiadał liczbie mieszkańców oraz ilości zużywanej wody, tak aby wóz asenizacyjny nie odwiedzał nas rzadziej niż raz na dziesięć dni.

Jak obliczyć wymaganą pojemność?

Szamba występują w różnych rozmiarach i nie można tutaj postawić na uniwersalność. Dlatego powinniśmy chwycić za kalkulator i wykonać kilka prostych obliczeń. Szacuje się, że jedna dorosła osoba generuje około 2,5 m. sześciennego nieczystości miesięcznie. Tę liczbę należy pomnożyć przez ilość domowników, by wyszła nam wymagana pojemność. Przy rodzinie dwuosobowej wybierzemy małe szambo, przy wielopokoleniowej - np. sześcioosobowej, jedno z większych.

Oczywiście znaczenie ma także to jak często bierzemy kąpiel, jakich sprzętów używamy w domu, czy często w nim przebywamy. Warto mieć na uwadze te wszystkie czynniki, gdy chcemy sami dokonać pomiarów kontrolując zużycie wody na wodomierzu. Nie powinniśmy tego robić, gdy część członków rodziny wyjedzie albo wręcz przeciwnie, umila sobie w domu czas nadzwyczaj częstymi kąpielami.

Wartość sczytana z wodomierza na przestrzeni dwóch tygodni powinna być także nieznacznie zmniejszona, np. o 10%. Wliczamy w to wodę, która nie ląduje w ściekach, lecz używamy jej np. do gotowania czy podlewania roślin. Posiadając te informacje, możemy wybrać odpowiedni dla siebie zbiornik.