You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ładowanie...

Jakie normy musi spełniać szambo betonowe?

Kupując budynek mieszkalny powinniśmy sprawdzić, czy jest on podłączony do sieci kanalizacji, a jeśli nie jest i nie ma takiej możliwości - czy ma zainstalowane szambo. Jeśli tak nie jest lub kupiliśmy pustą działkę, na której dopiero chcemy się wybudować, sami powinniśmy zadbać o to, aby znajdowało się na niej szambo betonowe, do którego będą odprowadzane ścieki w domu. Jest to wymóg gwarantujący higienę i bezpieczeństwo. Jednak jakie wymogi stawiane są przed nami, gdy decydujemy się na tę inwestycję? Poza zgodą organów administracyjnych oraz pozwoleniem na budowę (w przypadku większych zbiorników) jest kilka podstawowych wytycznych.

Konieczne elementy szamba

Zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe musi mieć nieprzepuszczalne ściany, dlatego bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się właśnie szamba wykonane z betonu. Ponadto konieczna jest szczelna pokrywa posiadająca zamykany otwór, przez który wypompowywane będą nieczystości. Odpowietrzenie zbiornika powinno być wyprowadzone ponad poziomem terenu, przynajmniej na pół metra.

Umiejscowienie na działce

W zależności czy szambo towarzyszy zabudowie jednorodzinnej czy może jest to większy zbiornik (tj. do 10 ㎥ albo jeszcze większy), pojawiają się różnice w odległości do zabudowań, sąsiednich działek i dróg, w jakiej pokrywy i wyloty wentylacyjne mogą zostać usytuowane. W przypadku mniejszych szamb jest to:

  • 5 metrów od drzwi i okien,
  • 2 metry od granicy działki.

Większe szamba, ale o pojemności do 10 ㎥ obłożone są proporcjonalnie większymi ograniczeniami:

  • 15 metrów od okien i drzwi budynku,
  • 7,5 metra od granicy działki.

Zbiorniki o pojemności od dziesięciu do 50 ㎥ wymagają z kolei:

  • 30 metrów odległości od okien i drzwi,
  • 7,5 metra od sąsiedniej działki,
  • 10 metrów od drogi lub chodnika.

W przypadku jeszcze większych szamb niż 50 ㎥ ustalane są indywidualne kryteria zgodne z ekspertyzą zatwierdzoną przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Są jednak wyjątki od tych reguł, które wymagają konkretnych okoliczności. Jedną z nich jest sytuacja, w której na sąsiedniej działce w niedużej odległości już znajduje się zbiornik - wówczas nasz może być położony znacznie bliżej krawędzi terenu. Każde odstępstwo musi jednak być zatwierdzone przez władze gminy w porozumieniu z inspektoratem sanitarnym.